Dermatologia estetyczna i kliniczna
Usuwanie brodawek, włókniaków i kaszaków
Usuwanie brodawek, włókniaków i kaszaków jest jednym z często wykonywanych zabiegów dermatologicznych, które mają na celu usunięcie zmian skórnych, które mogą być nieestetyczne, irytujące lub powodować problemy zdrowotne. Choć same te zmiany zazwyczaj nie są groźne, w niektórych przypadkach mogą wymagać interwencji chirurgicznej lub dermatologicznej. Każdy z tych rodzajów zmian skórnych różni się pod względem przyczyny, wyglądu i sposobów leczenia. Brodawki to łagodne zmiany skórne wywołane przez infekcję wirusową, konkretnie przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki mogą pojawić się na różnych częściach ciała, najczęściej na dłoniach, stopach, twarzy, ale także w miejscach intymnych.

Sposoby usuwania brodawek:
- Krioterapia (zamrażanie) – jest to najczęściej stosowana metoda, polegająca na zamrożeniu brodawki za pomocą ciekłego azotu. Krioterapia powoduje martwicę zmiany, która z czasem odpada.
- Laser CO2 – skutecznie usuwa brodawki, szczególnie w miejscach wrażliwych, jak twarz.
- Usuwanie chirurgiczne -w przypadku opornych na leczenie brodawek, szczególnie tych, które są duże lub głęboko osadzone w skórze, można wykonać zabieg chirurgiczny, polegający na ich wycięciu.
- Elektrokoagulacja – metoda polegająca na usunięciu brodawki za pomocą prądu elektrycznego. Prąd wysokiej częstotliwości powoduje koagulację (zatrzymanie przepływu krwi) w obrębie zmiany, a następnie jej zniszczenie.
Włókniaki to łagodne, niewielkie guzki skórne zbudowane z tkanki łącznej, które pojawiają się zazwyczaj w miejscach narażonych na pocieranie, takich jak szyja, pachy, okolice pachwin, klatka piersiowa czy powieki. Zwykle mają postać miękkich, skórzastych guzów, które mogą być w kolorze skóry lub lekko ciemniejsze.
Sposoby usuwania włókniaków:
- Wycięcie chirurgiczne
- Krioterapia (zamrażanie)
- Laser CO₂
- Elektrokoagulacja
Kaszak to torbiel skórna wypełniona sebum (łojem) i komórkami naskórka. Jest to najczęściej łagodna zmiana, choć czasem może ulec zakażeniu lub stanowić źródło dolegliwości, gdy staje się bolesna lub ropnieje. Kaszaki zwykle mają postać kulistej zmiany skórnej, mogą być wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, i najczęściej występują na twarzy, plecach, ramionach lub szyi.
Sposoby usuwania kaszaków:
- Wycięcie chirurgiczne
- Elektrokoagulacja
- Laser CO2
Masz pytania?
Zadzwoń do nas, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług lub zarezerwować termin.
kom.: +48 601 93 66 08 | tel.: (52) 520 12 90
Wolisz napisać?
Zostaw nam wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.