Karboksyterapia to nowa metoda terapeutyczna, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii. Została wprowadzona przez włoskich lekarzy w 2000 r.
Podskórne lub śródskórne wprowadzenie medycznego tlenku węgla (IV) prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez rozszerzone naczynia krwionośne skóry, co skutkuje większym dotlenieniem tkanek. W trakcie podawania gazu obserwuje się zaróżowienie i zwiększone ucieplenie skóry, natomiast pacjent może odczuwać pieczenie.
Po zabiegu może wystąpić łagodny ból w miejscach iniekcji, uczucie trzeszczenia podskórnego, uczucie ciężkości nóg oraz siniaki. Zabieg ten wykorzystywany jest w celu poprawy kolorytu skóry i jej elastyczności, stymulacji produkcji kolagenu, zmniejszenia cellulitu oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Lipolityczne działanie tlenku węgla (IV) polega na uszkadzaniu błony komórkowej adipocytów. Wynikiem tego jest spadek liczby komórek tłuszczowych przy jednoczesnym zachowaniu włókien nerwowych i naczyń w tkance. Działanie to służy opracowaniu problematycznych obszarów jak: zewnętrzne lub wewnętrzne powierzchnie ud, boków bądź brzucha. Na pierwsze widoczne efekty należy czekać po upływie 5-10 sesji.
Zaletą karboksyterapii w Clinica Dermatoestetica jest podawanie podgrzewanego gazu, co znacznie zmniejsza dyskomfort zabiegu. Jest to metoda w pełni bezpieczna i skuteczna, czego dowodem są liczne badania naukowe oraz publikacje. Praktycznie bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności.
Wskazania do zabiegu to cellulit, nadmiar tkani tłuszczowej, „worki” i cienie pod oczami, zwiotczenie skóry po ciąży lub odchudzaniu, wiotkość skóry twarzy, podbródka, szyi, ramion, piersi, brzucha, pośladków, ud, łydek, kolan, łokci, rozstępy i blizny, starzenie się skóry, „zimne” stopy i dłonie, trudno gojące się rany i owrzodzenia, choroba Reynoud, zaburzenia krążenia obwodowego, łuszczyca. Do przeciwwskazań należą ciąża, karmienie piersią, niewydolność płuc, nerek i serca, choroba nowotworowa, przyjmowanie inhibitorów anhydrazy węglanowej, rozrusznik serca, poważne zaburzenia ciśnienia tętniczego, ciężkie choroby układu nerwowego, cukrzyca, zawał serca, niestabilna dławica piersiowa, zapalenie żył, przewlekła niewydolność wątroby. Aby osiągnąć pożądany efekt niezbędne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach 1-2 tygodniowych.
Karboksyterapia może być łączona również z innymi zabiegami takimi jak mezoterapia w celu lepszego odżywienia i nawilżenia skóry czy też pobudzenia mieszków włosowych do wzrostu. W redukcji różnego rodzaju blizn stosuje się karboksyterapię z zabiegami laserowymi. Świetną metodą rewitalizacji skóry oraz leczenia różnych typów łysienia jest połączenie karboksyterapii z osoczem bogato płytowym.