logotyp

rejestracja

 

 

kurzajkaTo, co odróżnia je od siebie, to przede wszystkim czynniki warunkujące ich powstawanie. Odcisk powstaje na skutek ucisku i tarcia powierzchni stopy. Długotrwałe i punktowe tarcie spowodowane przez np. hallux, za ciasne buty bądź niewłaściwe ułożenie palców powoduje, że skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka, która nie ulega złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą i twardą warstwę ochronną. Rdzeń odcisku, który stopniowo wrasta w głąb skóry uciska powodując dyskomfort i ból.

 


Brodawki wirusowe stóp, popularnie zwane „kurzajkami” wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżnia się różne typy wirusa, a zmiany na stopach powodowane są głównie przez HPV1 i HPV2. Wirus wnika przez najmniejsze skaleczenie skóry bądź błony śluzowej. Rozpulchnienie warstwy rogowej podczas kąpieli bądź skłonność do nadpotliwości stóp zwiększa ryzyko wnikania wirusa przez barierę naskórkową i zakażenia.


Najczęstsze źródła zakażenia:

 

  • infekcje u członków rodziny;
  • korzystanie z miejsc użytku publicznego (basen, prysznic, przebieralnia, sauna, sala gimnastyczna);
  • chodzenie na boso;
  • obuwie używane wcześniej przez inne osoby.


Kurzajki i odciski wyglądają podobnie, dlatego każdy, kto odczuwa ból przy stąpaniu powinien udać się do specjalisty w celu postawienia diagnozy. Oba rodzaje zmian skórnych nie powinny być usuwane samodzielnie.


W przypadku odcisku należy zgłosić się do podologa, który za pomocą specjalistycznego sprzętu (narzędzia rotacyjne, frezarka) usunie zmianę skórną.


W przypadku brodawki wirusowej należy zgłosić się do lekarza, najlepiej specjalisty-dermatologa. Z reguły kurzajki usuwane są poprzez zamrożenie (krioterapię) lub laserowo.

 

Mgr Agnieszka Ostaniewicz

 

 

logo UE

Klinika

Badania kliniczne

 

logotyp 1logotyp 2

© Clinica Dematoestetica Profesor B. W. Zegarscy. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www.